Megjelent a konferenciakötet
Megjelent az A fenntarthatóság témaköre a felsőoktatásban címmel, 2018. november 19-én rendezett tudományos konferencia eredményeit összefoglaló kötet. A kiadvány letölthető innen. Ha nyomtatott példányt szeretne, kérjük írjon nekünk.
A fenntarthatóság témaköre a felsőoktatásban
Tudományos konferencia a Magyar Tudomány Ünnepén, 2018. november 19-én. A tanácskozáson megvitatjuk annak feltételeit, hogy az egyetemi hallgatók szakterületüknek megfelelő kurzusok keretében ismerjék meg a bioszféra-krízis folyamatait, különös tekintettel azok társadalmi-kulturális összefüggéseire.
Tíz nyugtalanító előadás
A 2018 őszi előadássorozatunkról készülő videofelvételek és az előadások diái itt megtekinthetők.
10 nyugtalanító kérdés – Agenda 2030 Humánökológiai Műhely
Az Agenda 2030 Humánökológiai Műhely az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága kezdeményezésére indult. Célja, hogy hozzájáruljon az ENSZ 2030-ig szóló célkitűzéseinek, a Fenntartható Fejlődési Célok megvalósításához. 2018 őszén a fenntarthatósággal kapcsolatban 10 nyugtalanító kérdést járunk körbe. Az egyórás előadásokat a résztvevők és az előadók diskurzusa követi a témával kapcsolatban.
Helyszín és időpontok: Deák Téri Evangélikus Gimnázium (1052 Budapest, Sütő u. 1.), 2018. szeptember 25. – december 11., keddenként 17.00–19.30.
Részletes program és jelentkezés itt
Utak az ökofilozófiához – mélyökológia és ökofenomenológia
Roads to ecophilosophy – deep ecology and eco-phenomenology
A kurzuson Lányi András és Béres Tamás vezetésével, a hallgatók aktív részvételével többek között olyan filozófiai témákat járunk körbe, mint az ember természethez való viszonyát sajátosan bemutató mélyökológiai és ökofenomenológiai irányzatok, és hogy ezek milyen erkölcsi magatartást irányoznak elő a természettel és egymással szemben. A részletesebb tematikát és az ajánlott irodalmat alább mutatjuk be.
Helyszín és időpontok: ELTE Társadalomtudományi Kar, Északi Tömb 6.77 (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a), 2018. szeptember 13-tól csütörtökönként, 16.00-18.00
Részletes program és jelentkezés itt
Pro Lecsó és Bioszentandrás: két út a szegénység enyhítésére Észak-Magyarországon
“A helyi gazdaságfejlesztés hazai jó példái” címmel tartott műhelymunkát 2018. május 25-én, Miskolcon az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kar Humánökológia Mesterképzés és az Agenda 2030 Humánökológiai Kutatóműhely a globális együttélésről. A rendezvényen bemutatták az Ároktőn, Edelényben és Hernádszentandráson végzett kutatás eredményeit.
A helyi gazdaságfejlesztés hazai jó példái – Műhelymunka
2018. május 25., Hotel Pannonia Rendezvényterme (3525 Miskolc, Kossuth Lajos u. 2.)
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kar Humánökológia Mesterképzés és az Agenda 2030 Humánökológiai Kutatóműhely a globális együttélésről hallgatóival a Pro Cserehát Egyesület által indított Pro Lecsó programot érintő kutatást folytattunk 2018 tavaszán. E program keretében hátrányos helyzetű térségekben, a vegyszermentes kertművelés által segítenek nehéz sorsú embereknek: jobb minőségű élelmiszerhez jutnak és megélhetésüket kiegészíthetik. Hasonló célokat tűzött ki, de más utat jár Hernádszentandrás Önkormányzatának Bioszentandrás programja, amit szintén megvizsgáltunk a hallgatókkal. Műhelymunkánk bemutatja idei kutatásaink eredményeit. E projekteket összevetjük a nógrád megyei Terényben, a falu megújításáért indított kezdeményezéssel, melyet 2017-ben tanulmányoztak az ELTE TáTK Humánökológia Mesterképzés hallgatói. A tapasztalatok vitára bocsátásával a helyi gazdaságfejlesztési projektek sikeres működését kívánjuk elősegíteni.
Lenne itt egy világvége… (vagy mégis van kiút?)
Humánökológia kurzusok, 2018. tavasz
Klímaváltozás, fajpusztulás, népvándorlás, elidegenedés, korrupció, nyomor – úgy gondolod, mindezt csak elszenveded, de személy szerint semmiről sem tehetsz? Jobb volna vagy rosszabb szerinted, ha kiderülne, hogy mégis csak tehetsz róla? S hogy tehetsz valamit azért, hogy jobb hely legyen a világ.
Bővebben a 2018. tavaszi (már lezajlott) kurzusokról….